Jdi na obsah Jdi na menu
 


Westhajlendský teriér (West Highland White Terrier)

Westík je živý, nezbedný, zábavný pes, s velkou dávkou sebevědomí. Proslavil se reklamou skotské whisky.

ANGLICKÝ NÁZEV:
West Highland White Terrier
PŮVOD:
Westík byl vyšlechtěn na konci 19. století v horách v západním Skotsku, v rodině Malkolma, při zmizení současného bílého Scotteriera. Původně Westhajlendský teriér byl určen a využíván převážně na hon lišek, jezevců, králíků a k vyhubení hlodavců.
POPIS:
Westie je plemeno loveckých psů. Jako druhé označení se používá Bílý vysokohorský teriér.
V současné době získal Westík popularitu především jako společník a výstavní pes. Standard byl přiznán v roce 1905. Rozšířen je prakticky po celém světě.
Hlava s přiměřeně kulatým čenichem je často zarostlá srstí. Přechod od čela na čumák je slabě zřetelný. Čumák je stejný nebo jen o něco kratší než lebeční část. Oči nevelké, daleko od sebe a hluboko posazené. Čenich nosu je černý, velký. Uši vztyčené, špičaté, nevelké. Hrudník je hluboký. Ocas nedlouhý, rovný, rázně se držící, avšak nikdy se neohne až na záda.
VÝŠKA:
Výška v kohoutku je 28 cm.
VÁHA:
Asi 7 až 10 kg.
SRST:
Srst je drsná, rovná, s hustým měkkým základem. Zbarvení je pouze čistě bílé. Srst vyžaduje každodenně rozčesávat hřebenem nebo kartáčem a dvakrát do roka stříhat.
CHARAKTER:
Westík je živý, nezbedný, zábavný pes, s velkou dávkou sebevědomí. Proslavil se reklamou skotské whisky. Mezi lidmi a zvířaty se cítí výborně, děti miluje. Je všeobecným miláčkem společnosti. Pranice a nesmělost nejsou pro toto plemeno charakteristické. Dobře se přizpůsobuje městskému a předměstskému životu, může žít v domě i na dvoře.
PÉČE:
Westík se lehce cvičí. Srst vyžaduje každodenně rozčesávat hřebenem nebo kartáčem a dvakrát do roka trimovat.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 2 - Malí teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
WHW

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

UPA NEJ!!

(Elsie, 7. 1. 2007 15:59)

Upa nejlepší pejsánek (páč Žanýsek je whwtík :-)). Ale Goldník je taky supa, bo Ann je Goldynka :-D

Poznámka

(Elsie, 17. 10. 2006 20:40)

Mimochodem, přímí předek Westíků je Kern terier. V některých vrzích Kerníků se rodila bílá štěňata, která se však neuznávala-dříve většinou topila:-(. S nápadem vybírat bílá štěňata z chovů přišel až James I. a poslal šest vyšlechtěných pejsků darem francouzskému králi Ludvíku XIII-tenkrát se těmhle psíkům říkalo malí bílí zemní terrieři. Chov těchto psů pokračoval a postupně se přísnou kontrolou chovu vypěstovaly určité rysy a zmírnily se vady po Kernících. Podobu jakou mají dnes měli někdy (myslim) v roce 1839. V roce 1860 vyhrál prbní westík psí výstavu v Birminghamu.
Jo a dříve byl znám většinou jako: Highlander, Westie (tak je to dodnes), Pittenwee a Roseneath Terrier.

Nejslavnější obraz s Westíkem má název: Dignity and Imprudence a autorem je E. Lanseer.