Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sealyham teriér (Sealyham Terrier)

Elegantní, velmi krásný, aktivní pes s plavnými pohyby.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Saelyham Terrier
PŮVOD:
Vyšlechtěno ve Velké Británii v 70. letech 19. století z genofondu teriérů pro lov lišek, jezevců a krys. Postupem času se však Sealyham teriér, díky svému půvabnému zevnějšku, stal pokojovým psem a šampionem psích výstav. Název dostalo plemeno podle panství Sealyham ve Walesu, kde bylo vyšlechtěno. První klub chovatelů teriérů byl založen v Haverfordwestu roku 1908.
POPIS:
Jde o plemeno loveckých a společenských psů.
Je to elegantní, velmi krásný a aktivní pes s plavnými pohyby. Hlava je dlouhá a mohutná. Lebka lehce vypouklá, mezi ušima široká. Nos má černý. Středně dlouhý ocas je u kořene silný, ke konci se zužující, nesený vertikálně nebo lehce prohnutý. Je harmonickým zakončením siluety Sealyham teriéra.
VÝŠKA:
Kohoutková výška je 25,5 až 31 cm.
VÁHA:
Pes váží kolem 9,1 kg,
Fena váží kolem 8,2 kg.
SRST:
Srst je poměrně hrubá a drsná, její měkká a hustá podsada chrání psa před nepřízní počasí. Základní zbarvení je čistě bílé nebo bílé s citronovými, červenými nebo skvrnitými znaky na hlavě a uších.
CHARAKTER:
Smělý a hlavně dětem oddaný pes, s tvrdou a rozhodnou povahou. Vynikající společník. Není-li však ve věku štěněte správně vychován, může se stát umíněným a svévolným. Hodí se pro strážní a hlídací službu.
PÉČE:
Potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž. Srst vyžaduje nejméně dvakrát ročně ruční zastřihování a pravidelné kartáčování kovovým hřebenem. Špatně provedené trimování může psa poškodit, proto je lepší svěřit ho odborníkovi.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 2 - Malí teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SET

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář