Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šarpej (Shar-Pei)

Šarpej je plemeno společenských a služebních psů, vyšlechtěné v Číně.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Shar Pei, Chinese Fighting Dog
PŮVOD:
První zmínky o šarpejích spadají od roku 206 před n.l. – roku 220 našeho letopočtu – psi podobní šarpejům byli zobrazováni na zručných dílech epochy dynastie Chan. Podle veškeré pravděpodobnosti se dostali do Tibetu před 20 stoletími, kde využívali jejich bojových vlastností. Plemeno šarpejů – je výsledkem křížení severských plemen čínských psů s dogovitými. Šarpejové mají černě-modrý jazyk, charakteristický pro čau-čau. Tito psi byli velice oblíbeni v Číně až do roku 1947. Po vyhlášení komunistické vlády byla na držení psů zavedena neúměrná daň a šarpej se dostal na hranici vyhynutí. Majiteli Matgo Lo se podařilo vyvést několik psů do Hongkongu a tím obnovit plemeno, které je nyní přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, ANKC.
POPIS:
Šarpej – nádherně stavěný, velice krásný, harmonický pes. Postava vydatná. Tvar čtvercový. Charakteristickou zvláštností je to, že lícní kosti někdy mohou převyšovat objem, což se mnohdy zobrazuje vtipnými vráskami, avšak hlavně zabraňuje úrazům. Hlava je vydatná, velká, přiměřená velikosti těla. Čelo je široké, přechod z čela na čumák je nevelký. Uši jsou malinké, ohnuté dopředu, ve tvaru pravoúhlého trojúhelníku, visící a vydatně přiléhající k hlavě. Čumák je široký, tupý, s velkým počtem vrásek na tvářích. Pysky jsou těžké, svěšené. Trháky silně zakřivené. Ocas je posazený velmi vysoko, u základu kulatý a tlustý, ke konečku se zužující.
VÝŠKA:
V kohoutku 44-51cm.
VÁHA:
18-29,5 kg
SRST:
Srst je krátká, vydatně přiléhající k tělu. Přiznaná barva: plavá, krémová, čokoládová, černá nebo červená, avšak hlavně musí být jednobarevná.
CHARAKTER:
Šarpej je hodný, chytrý, přítulný pes, šarpej se nepřivazuje k majiteli, jelikož je hrdý, nezávislý a samostatný. Šarpej náramně ladí se všemi členy rodiny, je dokonalý hlídač a společník.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SP

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Naše borderka Asja

(Karinka Bílková 3 roky, 18. 9. 2007 17:21)

Moje maminka je němka a žila v německu.Vzala si němce av Německu se jí narodila moje sestra.Sestra žila v německu do 4 let.Vněmecku si koupili border kolii asju.Asja je krásná fenka.Má už 15 let ale ještě bude dlouho žít.Je moc hravá.Ted ji moc často nevidíme protože ted žijem v Česku a ona je v Německu kde se nám o ní stará německá babička.

omyl

(Kateřina, 23. 8. 2007 18:29)

Chtěla bych vás upozornit na menší omyl co se týče váhy, váha může být u dospělého jedince 25-30Kg