Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pointr (English Pointer)

 Pointr je velmi poslušný, ušlechtilý a poddajný, někdy ale až příliš citlivý. Jeho laskavé způsoby z něj dělají rodinného společníka.

 

PŮVOD:
Ačkoliv jeho původ není přesně znám, víme, že byl vyšlechtěn koncem 17. století výhradně ve Velké Británii.  Je jedním z nejstarších plemen ohařů a v určitém stadiu šlechtění byl pravděpodobně využit starý španělský dlouhosrstý ohař. Dále jej údajně angličtí chovatelé psů křížili s Foxhoundy a italskými ohaři. Pointr je po celém světě velice oblíbeným.


POPIS:
Původní využití tohoto milého a přátelského psa se příliš neshoduje s jeho přirozeným psím chováním i přesto je ale často nazýván “králem loveckých psů“. A vskutku, odlišuje se především mimořádně citlivými smysly, rychlým hledáním do blízka i daleka a okamžitou reakcí na zvířecí zápach. Pointr je velmi elegantní, harmonicky stavěný a silný pes, s pružnou chůzí a hrdým držením těla. Hlava je suchá, s přiměřeně dlouhým čumákem. Dobře viditelný stop odděluje klenutou lebku od mordy. Oči má středně velké, kulaté, hnědého nebo světle hnědého zabarvení, s klidným a chytrým výrazem. Čenich nosu, víčka a pysky jsou stejně zbarvené nebo o něco tmavší. Vysoko nasazené přiléhající uši visí, i když je ve střehu. Hrudník je široký, krk dlouhý. Kostra odpovídá pevným svalům. Tlapky jsou oválné, s pevnými prsty a pružnými polštářky. Ocas je živý a pružný, ladně prodlužuje linii zad.


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 63 až 69 cm.
Fena má v kohoutku 61 až 66 cm.


VÁHA:
Pointr váží v rozmezí 20 až 30 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)


SRST: Srst má pointr jemnou, hladkou a hustou, s vysokým leskem.

Zbarvení je jednobarevné, a to černé, kofeinové či plavé, nebo dvoubarevné, a to černá s bílou, játrová s bílou či citrónová s bílou. U jednobarevných se dovolují bílé skvrny na čumáku, hrudníku, hrdle a na koncích tlap.


CHARAKTER:
Pointr je laskavý a poslušný pes, s ušlechtilým charakterem. Miluje děti a ve společnosti rodiny je velice spokojený. Snadno a lehce se cvičí.


PÉČE:
Pointr vyžaduje hodně pohybu a delší a aktivní procházky. Srst je nutné čistit kartáčem.


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
13 až 14 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
stopování kořisti

 
VYUŽITÍ DNES:
Společenský pes


PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 2 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
POI


ČÍSLO STANDARDU:
1/ 07.09.1998 (Velká Británie)


DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.06.1987

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář