Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrman (Dobermann, Doberman)

Dobrman je populární plemeno vynikajících hlídačů a obranářů.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Dobermann, Dobrman Pinscher
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu, ve městě Anolda, v durynské oblasti na konci 19. století. O jeho vyšlechtění se zasloužil L. Doberman, výběrčí daní a majitel útulku pro psy. Projezdil celou zemi a hledal vhodné psy pro křížení, aby vyšlechtil vhodné plemeno hlídačů a obranářů. To se mu za pomoci přátel podařilo. Jako základ byl vzat agresivní a ostražitý Německý pinč a k němu byla přidána krev Rotvailera, možná i Manchesterského teriéra, a také možná Anglického chrta. Během krátké doby se mu podařilo vyšlechtit psa podle svých představ.
POPIS:
Plemeno služební. Druhý název je Dobrman Pinscher. Plemeno Dobrmana je příhodné pro policejní, hlídací a vojenskou službu. Do jiných států byl Dobrman přivezen v rokce 1902.
Pes je kompaktní, silný, svalnatý, dobrý hlídač i útočník. Hlava je dlouhá s plochým temenem. Linie temena a nosu je ve stejné úrovni. U černo-pálených psů bývá čenich černý, u ostatních je v tónu barvy srsti. Hruď je mohutná, čtvercovitě vyvinutá, svalnatá, břicho je vtažené, záda přímá. Tlapy mohutné, kompaktní, paralelně postavené. Ocas je nasazen v úrovni hřbetu. Dobrman je populární plemeno.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 68 až 72 cm.
Fena má v kohoutku 63 až 68 cm.
VÁHA:
U psů 40 až 45 kg.
U fen 32 až 35 kg.
SRST:
Srst je krátká, hladká, tvrdá, těsně přiléhající k tělu. Barevné variety: černá, hnědá, modrá, plavá s rezavými odznaky nad očima, na nose, hrdle a ocase.
CHARAKTER:
Vyniká ostražitostí a nebojácností, je vynikající hlídač a obranář. Založením je Dobrman mírumilovný, přátelský, v rodině velmi přítulný a milující děti. Přilne však jen ke členům rodiny svého pána.
PÉČE:
Krátká srst potřebuje jen minimální péči, ale problematický je chov Dobrmanů v chladném prostředí, je nutné jej držet v teple a v suchu.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Sekce 1: Pinčové a knírači s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
DB

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To je život!

(Cedrik, 9. 11. 2007 17:32)

Jsem dobrmánek,vypadám jak starší kamarád na fotce a štvou mě češi s kecama na můj vzhled!! Uši a ocásek není u dobrmanů jen tradicí,ale i nutností ve skvělé funkčnosti psa s jeho zaměřením. Pan Dobermann nebyl blbec a věděl, proč a co dělat. Jsme v čechách a to je ono!! Miluji páníčka a on mě. Jsme dobrmani a půjdeme cestou předků. HooK!

zlobivec

(nika, 15. 10. 2007 22:09)

mám druhého dobrmana, 8 měs.štěně, a fest s náma cvičí,dnes rozkousal plot tak, že než se opraví, budu ho muset vozit do práce aby nechodil na procházky po městě, jak se mu zlíbí,dneksa bych ho dala snad i do útulku

krasavec

(Dan, 6. 10. 2007 18:41)

Mám už druhého psa a nedám na něj dopustit. Prostě super psi.

Dobrmanka

(Linda, 23. 9. 2007 12:55)

dobrmani jsou nej psi na světě teda ,alespon ten můj
je prostě bezva♥

mazlík

(jaja79, 18. 9. 2007 15:10)

dobrmani jsou mazlíci, mám ho doma, je tvrdohlavej a pěkně mazlivej

Jsou božíí

(Lucík, 6. 8. 2007 16:03)

Mám ho doma a je to hrozný zlato:) nevim co bych bez něj dělala

super

(mmmm, 16. 7. 2007 19:23)

superrrrrrrrrr pes

parada

(kajka, 12. 1. 2007 18:17)

dobrman je prima pes hodny atd

mazlik

(sara, 10. 1. 2007 9:33)

moc peknej